16 ינו 2019
ינואר 16, 2019

הנגשת חדרי אמבטיה

הנגשת הבית נחוצה עבור בעלי מוגבלויות, נכים וקשישים המתקשים לנוע ברחבי הדירה, יש מגוון פתרונות ומוצרים ייעודיים להפיכת הנכס לנגיש עבור אנשים עם מוגבלויות שונות. בעת תכנון פתרונות הנגישות בבית הפרטי או בדירה חשוב להתמקד בעיקר באמצעים מתקדמים ובטיחותיים להנגשת חדרי אמבטיה ושירותים. יש לבצע התאמה מדויקת לצורכי ולמאפייני האדם בעל המוגבלות, כאשר מומלץ לבחור פתרונות דקורטיביים כדי לא לפגוע בקונספט העיצוב הכללי ובאסתטיקה.

כדי להנגיש חדרי אמבטיה ושירותים מומלץ לפנות לבית מלאכה ותיק ואמין המתמחה בעבודות ריתוך מתקדמות. הנגשת חדר רחצה כוללת בדרך כלל התקנת מאחז יד במקלחון, מאחזי יד בגובה מתאים באמבטיה, הרחבת פתח הכניסה אם בעל המוגבלות מתנייד ברחבי הדירה באמצעות כיסא גלגלים, התאמת גובה הכיור, הברזים ושאר הפריטים בחדר האמבטיה בגובה הרצוי והמתאים ביותר לבעל המוגבלות וכדומה.

נגישות ובטיחות בחדר האמבטיה

בשנים האחרונות גוברת המודעות לחשיבות הנגשת מבנים עבור בעלי מוגבלויות. הכנסת אישרה חוקים חדשים בתחום הנגשת מבני ציבור ומסחר, וכך חל שיפור משמעותי במצב הקיים, אך הדרך עדיין ארוכה. בעוד הנגשת מבני ציבור ומסחר אינה תלויה בבעל המוגבלות, את הדירה שלו הוא יכול להנגיש בהתאם לצרכיו הייחודיים, לרוב מכיסו הפרטי. עם זאת, חשוב לדעת כי נכי צה"ל ובעלי מוגבלות כתוצאה מפעולות איבה וטרור, ובעלי מוגבלויות נוספים, יכולים במקרים מסוימים לקבל מענק מביטוח לאומי, ממשרד הביטחון או ממשרד השיכון והבינוי לצורך הנגשת הבית, וכדאי לברר זאת מראש.

מטרת הנגשת חדרי האמבטיה בביתו של בעל המוגבלות היא בראש ובראשונה לשמור על בטיחותו ולמנוע פציעות וחבלות גופניות בגלל נפילה בחדר הרחצה או במקלחת. חשוב לזכור כי חדרי אמבטיה רוויים בלחות, הרצפה עשויה להיות רטובה לאחר מקלחת של הנכה או אחד מבני המשפחה, וכדי לאפשר לבעל המוגלות להתנייד בחדר הרחצה בעצמו וללא עזרה, וכדי להתקלח לבד, חשוב להתקין אמצעי נגישות איכותיים ובטיחותיים כגון מאחזי יד, מעקה בטיחות, ציפוי אריחי הריצוף והאמבטיה בשכבה נגד החלקה וכמובן שיש להתאים את גובה הברזים והכלים הסניטריים לגובה הרצוי.

כיצד להנגיש את חדרי האמבטיה בבית?

הנגשת חדרי אמבטיה בבית או בדירה מתחילה באפיון צרכים ובתכנון מקצועי לפרטי פרטים. מומלץ להתקין מאחזי יד מאלומיניום או מנירוסטה, בגובה המתאים ביותר לשימושו של בעל המוגבלות. מאחז יד הוא פריט בטיחותי המסייע לבעל המוגבלות להתנייד בחלל החדר, להתקלח לבד וללא צורך בעזרה של מטפל או בן משפחה, וזהו אביזר בטיחותי המחזק את ביטחונו של המשתמש.

בעלי מוגבלות מעוניינים להתנייד בבטחה ברחבי הבית ובעיקר בחדרי הרחצה והשירותים, באמצעות הנגשת חדר האמבטיה הם יכולים להתקלח לבד ובבטחה, להימנע מנפילות בגלל הרצפה החלקה והרטובה, לשמור על היגיינה וליהנות מאיכות חיים גבוהה.

הנגשת חדרי אמבטיה בביתו של בעל מוגבלות כוללת לרוב השלבים הבאים:

  • ברזים – יש להתקין ברזים בגובה רצוי ובהתאמה לסוג המוגבלות, יש מגוון דגמים של ברזים איכותיים המתאימים גם לבעלי מוגבלות, למשל ברזים המופעלים באמצעות חיישן קרבה.
  • כיור – מומלץ להתקין את הכיור בחדרי האמבטיה בגובה הרצוי, בדרך כלל החלק העליון של כיור מונגש יהיה בגובה 75 ס"מ והגובה התחתון בגובה 65 ס"מ. כמו כן, חשוב להחליט מראש האם מתקינים כיור צף המעוגן לקיר ולא מונח על ארון אמבטיה או משטח ייעודי, כך נכים יכולים לשטוף את ידיהם ולצחצח שיניים בנוחות ובבטחה, ללא צורך לקום מהכיסא.
  • פתח הדלת – יש לוודא כי פתח הדלת לחדר האמבטיה ברוחב של 80 ס"מ לפחות, הרוחב התקני המאפשר לבעלי מוגבלויות להיכנס לחדר גם עם כיסא גלגלים.
  • מאחזי יד איכותיים – חשוב להתקין מאחז יד במקלחון, באמבטיה ובקירות חדר הרחצה, על מנת לאפשר לבעלי מוגבלויות ולקשישים לאחוז בבטחה במאחז היד בלי לחשוש מנפילה.
  • מושב למקלחת – במידת הצורך כדאי להתקין מושב בטיחותי במקלחון או באמבטיה כדי לאפשר לבעל המוגבלות להתקלח עצמאית תוך ישיבה, יש מושבים מתקפלים לחיסכון במקום.

כדי להנגיש את חדר האמבטיה מומלץ לחפש בית מלאכה המציע שירותי ריתוך ברמה גבוהה ובמחיר משתלם, וכמובן לרכוש ברזים דקורטיביים וכלים סניטריים בהתאמה לתכנון הרצוי.