17 מרץ 2019
מרץ 17, 2019

איך להימנע מבעיות בצנרת?

סתימה – בכיור המטבח או באמבטיה וגם בשירותים – היא תמיד אירוע מיותר. גם אם בחלק מהמקרים אין צורך להזעיק איש מקצוע ואפשר לפתור את הבעיה גם באמצעים ביתיים, עדיין מדובר בטרחה ובחלק מהמקרים גם במפגע של ריח רע במיוחד. גם פיצוץ בצנרת הוא אירוע מאוד לא רצוי ולמעשה יש לו גם פוטנציאל לגרום נזק של ממש. על-מנת להימנע מבעיות בצנרת כך שלא יהיו סתימות או פיצוצים מומלץ להקפיד על הכללים הבאים.

  1. רשתות בכל פתחי הניקוז בכיורים

רשת שמונעת חדירת לכלוכים גדולים אל הצנרת היא פריט פשוט וזול – והוא יכול להוות מחסום אפקטיבי מאוד מפני חומרים שעלולים לגרום לסתימות. חשוב לוודא שהרשת מונחת היטב על פתח הניקוז, וכמו כן להחליף אותה לאחר שהיא נשחקת.

  1. לחץ מים נכון בכל הברזים

לחץ מים נמוך מדי מקשה עלינו להשתמש בברז בצורה תקינה – אם למשל נרצה לשטוף כלים כשזרם המים חלש נגלה שאנחנו מבזבזים זמן יקר ושהכלים לא באמת מתנקים, וגם מקלחת היא חוויה לא כיפית כשלחץ המים נמוך מדי. מצד שני לחץ מים גבוה מדי מגדיל את הסיכון לפיצוצים בצנרת, ולכן מומלץ להיעזר בשירותיו של אינסטלטור מנוסה ואמין שיוודא שלחץ המים בכל הברזים הוא זה האידיאלי.

  1. לא להשתמש בכימיקלים כדי לפתוח סתימות

כשיש לנו סתימה במטבח או באמבטיה מן הסתם נרצה לפתוח אותה בהקדם האפשרי. יחד עם זאת שימוש בכימיקלים עוצמתיים עלול לגרום יותר נזק מתועלת, שכן חומרים אלה עלולים לגרום להתפוררות הצנרת. פומפה, מים רותחים או תערובת של חומץ עם סודה לשתייה (במינונים שווים וביחד עם מים רותחים גם כן באותו מינון כמו הסודה והחומץ) יכולים לעשות את העבודה גם בלי להזיק לצנרת.

  1. טיפול מהיר בכל סימן לנזילה

אם מופיע באחד הקירות כתם, חשוב לאבחן מיד מהו המקור שלו. בהקשר זה כדאי לדעת שכיום ישנו ציוד משוכלל שמאפשר לזהות את הסיבות המדויקות לרטיבות בקירות גם בלי לשבור אותם ובמהירות רבה. גם חשבון מים חריג בהיקפו הוא אינדיקציה לנזילה וכדאי להזעיק איש מקצוע שימצא את הסיבה לכך.

  1. לא להשליך לאסלה חומרים שלא מיועדים לכך

הגורם העיקרי לסתימות באסלה הוא מגבונים לחים, תחבושות היגייניות, פדים ושאר חומרים שלא אמורים למצוא את דרכם לאסלה. אם לא נזרוק אותם לשם, הסיכוי לבעיה לא נעימה במיוחד קטן במידה משמעותית. באופן דומה חשוב למנוע הגעת שאריות מזון ובפרט שומנים שונים לצנרת המטבח ושיער אל הצנרת בחדר הרחצה.

  1. טיפול מונע

שפיכת מים רותחים לתוך פתח הניקוז של הכיור – כל כיור שיש בבית, בין אם במטבח ובין אם בחדר הרחצה – בתדירות של אחת לחודש מצמצמת גם היא את הסיכון לסתימות. כמו כן כדאי להיעזר בחומרים מונעי אבנית.