בשנת 1800 סר פרדריק ויליאם הרשל גילה את קיומה של קרינת אינפרא אדום.
את כל הידע של התנהגות הפיזיקלית של חומרים הנוגעים בקרינה הנפלטת חייבים את זה למחקרים מדעיים של פלאנק , קירצ'וף , ויין , שטפן בולצמן .
אינפרא אדום ממוקמים בין מיקרוגלים הספקטרום הנראה של הספקטרום האלקטרומגנטי , המקור העיקרי של קרינת חום . לכן כל גוף או חפץ עם טמפרטורה מעל האפס המוחלט פולט אינפרא אדום.

 בקרת תהליכים

דליפות מים במבני מגורים: הדלפות בבתים ושטחים משותפים יכולות להיות השלכות חמורות . הם יכולים לגרום לבעיות שלמות מבניות , עובש , במקרה של דליפות בצינורות , וזה גם יכול לגרום הגדלת כמות חשבונות מים . מצלמת תרמית יכולה לסרוק בניינים שלמים , חימום ומיזוג אוויר . לעולם לא מפספס אזור בעיה פוטנציאלי לא משנה כמה קטן .

מדי חום אינפרא אדום ( IR ) הם אמינים מאוד שימושיים עבור קריאות טמפרטורה מנקודה אחת . עם זאת , כאשר מנתחי אזורים גדולים , קל להחמיץ בעיות קריטיות כגון דליפות אוויר , באזורים עם בידוד עני או סינון של מים .

בדיקת תנור : מצלמות אינפרא אדום מהקלות על הבדיקה ותיקון. מזהות את הצטברות הפחמן . תופעה זו , המכונית גם " coking " יכולה לחשוף בקלות עם צילום תרמי מתאים בטמפרטורה גבוהה , כי אזורים עם היווצרות קוקינג הוא חמים יותר מאשר בתחומים אחרים של פני שטח הצינור . זה מראה כי קוקינג מונע מהמוצר לספוג חום אחיד בצינור . הקוקינג מונע מהצינור ליצור חום אחיד לכל האורך וכך זה מתחיל לעשות בעיות בהדלקה למשל, זאת סיבה טובה שלמשל בתנורים תעשייתיים יקשרים יבצעו אחד לבדיקת של הצינורות עם אינפרא אדום.

בדיקת מעבה: לפעמים צינורות המעבים בבית זיקוק עלולים להישרף , אשר יכולה להפחית את הביצועים ולהשפיע לרעה על התפעול היעיל משמעותיים של בית הזיקוק . תמונות אינפרא אדומות של צינורות כאלה יכולים לחשוף חלקים של הצינור הסתום , ובכך הגישו אנשי תחזוקת הודעה לפני שהם יכולים להוביל לתוצאות חמורות יותר .

מערכות חשמל: מפעלי נייר , כמו ענפים אחרים עשויים לסבול השבתה בלתי צפויה עקב כשלים של רכיבים חשמליים כגון busbars , קישורי קו , שנאים , מפסקי זרם ותמונות הפצה . תקלות אלה ניתן לזהות בקלות מראש באמצעות ציוד אינפרא אדום ניתן לתקן לפני הייצור הוא נעצר על ידי תקלה .