אחד הטרנדים הבולטים ביותר ב-30 השנים האחרונות, הוא הטרנד הירוק, האקולוגי והידידותי לסביבה. גם בתחומי הבנייה, העיצוב והאדריכלות חלו שינויים מרחיקי לכת בשנים האחרונות; שינויים המאפשרים לכל אחד ליהנות מחדר רחצה חסכוני – גם לסביבה וגם לכיס.

 

צעד 1 – חיסכון במים

מטרתו העיקרית של חדר האמבטיה היא לשמור עלינו נקיים, ועוד לא נמצא הפתרון כיצד ניתן לעשות זאת ביעילות ללא מים. ברז מטפטף עלול לעלות לכם ביוקר, עם בזבוז משווע של כ-60 ליטר מים בכל יום; כל הדחת מים באסלה עולה לנו בעשרות ליטרים נוספים; והמקלחת היומית – שבישראל החמה ממש אי אפשר להימנע ממנה – עולה לנו בעוד כמה ליטרים לכל נפש בבית.

 

יש לציין שהכנרת מספקת רבע מהמים בישראל, לצד מקורות אחרים כגון אקוויפרים ומי תהום המשלימים את המניין. מעבר לזאת, כמעט מחצית ממי השתייה בארץ מותפלים כיום, ויש לצפות שנתון זה רק יעלה עם הזמן.

 

למרות שכיום משק המים הישראלי נמצא במצב יחסית טוב, תמיד מומלץ לחסוך עוד (בעיקר לנוכח העובדה שכולנו ממשיכים לשלם ביוקר על כל טיפה, עם מס הבצורת שהוטל עלינו). אז איך בכל זאת חוסכים מים בתוך כל הבזבוז הזה?

 

  • מצחצחים שיניים עם ברז סגור – רובנו לא שם לב לעניין הזה, ומשאיר את זרם המים פתוח בעודו מצחצח במרץ. הבזבוז המצטבר הזה עולה הון תועפות, הן במונחים של כסף והן במונחי תשתיות המים. פשוט לסגור את הברז וחסכתם לעצמכם הרבה.

 

  • מתקלחים מהר – מי לא נהנה ממקלחת חמימה וארוכה, כשזרם המים מצליף בנו ועושה לנו צמרמורות עונג לאורך הגב… אבל מי שבכל זאת רוצה לחסוך מים וכסף, טוב יעשה אם יתקלח במהירות ולא "יטחן" את ראש המקלחת. המים במקלחת זורמים בשצף, והבזבוז בכל דקה גדול שבעתיים מכל ברז.

 

  • מתקינים חסכמים – טבעות הקסם הללו מותקנות בראשי הברזים בכל רחבי הבית, וחוסכות בין 30% ל-50% מהמים המתבזבזים בשימוש רגיל. אין צורך לספר כמה חסכוני זה. פשוט התקינו ותיהנו מחיסכון אוטומטי ללא מאמץ.

 

  • קונים אסלה חסכונית – המוצר המופלא הזה יכול לחסוך למשפחה שלמה עד 27 – 30 ליטרים של מים ביום. עם חיסכון מיידי של 30% במוצר אחד, לא תקנו?

 

  • ממחזרים מים אפורים – הרבה מים מתבזבזים בכיורים, במקלחת, במדיח הכלים, במכונות הכביסה ואפילו כשהמזגן עובד בקיץ. מים אלו, שאינם ראויים לשתייה אך גם אינם מזוהמים, נקראים "מים אפורים". התקנת מערכת מים אפורים בבית תנתב את המים המבוזבזים בחזרה לברזים, לכיור ולמכונת הכביסה, ואפילו תשתמש במי גשמים (בהנחה שהתקנתם מרזבים המתחברים למערכת).

 

צעד 2 – חיסכון בחשמל

צריכת החשמל העולמית רק מתעצמת והולכת, וכיום היא עומדת על יותר מ-18 טרה-ואט (כמו 180 מיליארד נורות של 100 ואט שפועלות יחד). כ-35 אחוזים מצריכת האנרגיה במדינות מערביות נובעים מבניינים (מיזוג אוויר, חימום, מים חמים ותאורה).

 

הנה כמה טיפים שיסייעו לכם לחסוך חשמל בחדר הרחצה (ובבית בכלל):

 

  • תאורה חסכונית – כיום ניתן למצוא מבחר רחב של פתרונות תאורה מעוצבים, שאינם צורכים אנרגיה בכמויות מטורפות. אז במקום להתקין נורות ליבון רגילות, המייצרות הרבה חום וסוחטות את מנעד האנרגיה למקסימום האפשרי, התקינו נורות פלורוסנט, נורות LED או נורות EL מסולסלות – ותחסכו עשרות אחוזים בצריכת החשמל באמבטיה. בנוסף, אורך חייהן של נורות חסכוניות גדול פי 6 עד 15 מנורות ליבון, כך שההשקעה משתלמת בסופו של דבר.

 

  • חלונות – אם חדר האמבטיה שלכם מגיע עם חלונות, רוב הסיכויים שהוא צורך פחות אנרגיה. זאת מכיוון שאור שמש הנכנס פנימה בשעות היום ואחר הצהריים, מונע את הצורך בהפעלת תאורה. יש להשתמש בחלונות שמעבירים יותר אור ופחות חום (אם חדר האמבטיה יתחמם יתר על המידה, תיאלצו להפעיל מיזוג שיעלה את צריכת האנרגיה).

 

  • חימום מים – רוב הבתים בישראל מגיעים עם דודי שמש על הגג, דבר המאפשר חיסכון משמעותי באנרגיה, בעיקר בימות הקיץ. הפאנלים הסולריים מייצרים מספיק חשמל לחימום מים לכל בני הבית, וזאת בלי להוציא שקל אחד על חימום. אם בכל זאת יש לכם דוד חשמל, הציבו טיימר אוטומטי שיכבה אותו בטווח הזמן שהגדרתם. לשכוח דוד חשמל עובד הוא אסון לחשבון החשמל ולמשק האנרגיה.

 

  • חשמל חכם – אחד הטרנדים שתופסים תאוצה בשנים האחרונות, הוא המעבר למערכות בית חכם או גם חשמל חכם. מערכות אלו יודעות להפעיל את התאורה בזמן שהאור הטבעי בבית כבר נעלם, וכן לסגור חלונות ולהגיף תריסים כאשר חום השמש מכה בהם.

 

צעד 3 – חיסכון בחומרים

אם הבית שלכם כבר עשוי מחומרי בנייה ירוקים, הרווחתם בגדול. החומרים האקולוגיים משתלבים כיום בכל חלקי הבית – מהמסד ועד לטפחות, כולל אריחי חיפוי בחדר הרחצה, הדבק בו נשתמש ועוד.

 

כמו כן, חומרי האיטום והבידוד בהם נעשה שימוש קובעים במידה רבה את עלויות האנרגיה בבית כולו. ככל שהאיטום והבידוד טובים יותר, כך הבית קריר יותר בקיץ וחמים יותר בחורף, מה שחוסך לנו שימוש מופרז במערכות חימום וקירור.

 

ודאו שאין נזילות ורטיבויות בחדר הרחצה. כיום ניתן לאטום את חדר הרחצה עם מגוון רחב של חומרים אקריליים ואלסטומריים לשימוש אישי וביתי, אך במידה שהבעיה גדולה עליכם – מומלץ להזמין בעל מקצוע שיספק מענה.

 

שניים מהחומרים המתקדמים ביותר, שיבטיחו איטום מיטבי גם בחדר האמבטיה וגם בשאר חלקי הבית, הם זייפקס (Xypex) ו-Kefa. הראשון הוא חומר איטום קריסטלי מיוחד, המיושם על הקיר ומתנפח במגע עם רטיבות. בצורה זאת הוא אוטם את הקיר מבפנים כלפי חוץ. החומר השני הוא למעשה צבע המייצר מיליוני חללים ברמה מיקרונית. חללים אלו מגדילים את שטח הפנים של הקיר, מאיצים את התייבשותו ואינם מאפשרים לעובש להתפתח.