ברז דולף הוא תופעה שכיחה מאד, שלא תמיד מצריכה פנייה אל אינסטלטור. תיקון נזילות בברז יכול להיעשות בכמה צעדים מהירים ופשוטים, ובתנאי שמדובר בנזילה קלה. במקרים מסובכים ומורכבים יותר, כדאי לפנות לבעל מקצוע, המתמחה בכך, שיוכל לטפל בבעיה ולמנוע נזקים חמורים, העשויים להופיע בעקבותיה. אם אתם חוששים מנזילה או הבחנתם שהברז בכיור נוזל, הנה כמה עצות טובות, שתוכלנה לסייע לכם להתמודד נכון עם הבעיה.

למה זה קורה ומה עושים

נזילה בברז יכולה להופיע בשל סיבות שונות, אולם השכיחה שבהן היא סגירה לא טובה או לא הרמטית מספיק של ידיות הברז (אחת מהן או שתיהן). לעיתים ראש הברז עצמו איננו נסגר עד הסוף, בעיה פשוטה שקל לטפל בה, ולעיתים הוא איננו איכותי או ישן מאד, עובדה המצריכה את החלפתו בברז חדש וטוב יותר. איתור הנזילה או גילוי נזילות הוא שלב חשוב מאד ובמיוחד אם מדובר בנזילה שמקורה לא ברור או לא ידוע. במידה ואכן נמצא שמדובר בסגורה לא הרמטית או לא טובה מספיק של הברז, שהינה זו הגורמת לדליפה, יש לבצע כמה פעולות, אולם ראשית כל יש לסגור את ברז המים הראשי של הבית. לאחר סגירתו יש לפתוח את הברז הנוזל ולרוקן את המים שהצטברו בצינור. יש להסיר את כיסוי ידיות הברז (ניתן לעשות זאת באמצעות מברז או על ידי סיבוב) ולפתוח את הבורג, המחבר בין הידית אל מתקן הברז. בשלב זה ניתן לשחרר את הברז עצמו בעזרת מפתח שוודי ולהיעזר גם במעט שמן נגד חלודה, במידה ומתקשים לעשות זאת (הדבר נכון בעיקר במקרים בהם מדובר בברז ישן וחלוד).

לאחר שחרורו של הברז, יש לחבר אותו מחדש ולחזק את החיבור באמצעות מפתח שוודי. יש לחזור אל הברז הראשי ולפתוח אותו ולוודא שאין נזילות. במידה ולא נמצאו נזילות, ניתן להחזיר חזרה את ידיות הברז למקומן באמצעות המברג ולשוב ולהשתמש בברז. בשלב זה, במידה ואכן הברז הותקן כהלכה, לא אמורה להופיע נזילה ממנו. במידה והנזילה ממשיכה להופיע, יש להחליף את הברז הישן בברז חדש. מומלץ לפנות לחנויות המתמחות בכך, חנויות המציעות למכירה ציוד מתקדם ואיכותי המותאם באופן מלא לחדרי רחצה. את הברז החדש יש להתקין בהתאם להוראות היצרן, ובמידה ומתקשים, מומלץ לעשות זאת בעזרתו של איש מקצוע. לאחר שהותקן הברז החדש יש לוודא שהברז איננו מטפטף.

לסיכום

מקרים של נזילה מהברז הם מקרים שכיחים מאד. גילוי נזילות בחדרי רחצה, הנוצרות בעקבות ברז שאיננו תקין, מצריך החלפת הברז, בדרך כלל, שכן פעמים רבות מדובר בברז ישן מאד שאיננו תקין. במידה ולא, ניתן לשחרר את מתקן הברז ממקומו ולחברו מחדש, חיבור מחודש שיכול לפתור את בעיית הנזילה. בכל מקרה, כדאי לעשות זאת בעזרתם אנשי מקצוע, ובמיוחד אם מדובר בנזילה חמורה מאד.