ביצוע בדיקת מז"ח במרבית משקי הבית בישראל נועד בראש ובראשונה למניעת זרימת מים אשר עשויים להביא לזיהום של מי השתייה שלנו, אם אלו מגיעים מהברז הביתי או ממקורות אחרים בבית.

באופן רשמי במחוזותינו, מטרת ההתקנה של אביזרי מז"ח (מונע זרימה חוזרת), כחלק עיקרי מההליך התקני של חיטוי מאגרי המים, היא בכדי למנוע ממים מזוהמים לחדור לצנרת. בעקבות כך, תפקידו של המז"ח הוא למנוע מהמים המגיעים אליו לחזור חזרה אל הצנרת הראשית ולזהם את מקור המים ממנו אנו שותים. התקנת המז"ח מתקיימת כאשר הרשויות השונות דורשות את הדבר כאשר בין הרשויות האחראיות על קיום התקנת המז"ח ובדיקתו:

משרד הבריאות – משרד הבריאות מחייב עסקים וארגונים שונים להתקין מז"ח על פי התקנות בחוק. העסקים אשר מחובתם להתקין מז"ח לרוב מגיעים מתחום החקלאות, התעשייה והמסחר.

רשויות מקומיות – עסקים ומפעלים אשר מכילים מתקני מז"ח מחויבים בבדיקת המתקן על ידי בודק מז"ח מוסמך. לאחר מכן, יש להגיש את תוצאות הבדיקה אל הרשות המקומית, שהיא הרשות המוסמכת אשר אחראית על מתן הרישיונות לאותם בתי עסק ומפעלים.

חשיבותן של בדיקות מז"ח תקופתיות

בעולם בו אנו ניצבים בפני מחלות רבות וסיכונים רבים, חשוב לשמור על בריאותינו ככל האפשר – שתיית מים מזוהמים יכולה להביא עימה נזקים בריאותיים משמעותיים וכן הדבקות במחלות מסוכנות.

לשם כך, מותקן המז"ח אשר מונע ממים מזוהמים לחדור לצנרת הראשית ולמנוע מחלות וסיכונים בריאותיים. כחלק משמירה על בריאותינו, בדיקה תקופתית של מתקין המז"ח נועדה לשמור על תקינותו אשר מספק הגנה מפני חדירת מים מזוהמים לברז ולמי השתייה שלנו. בדיקה תקופתית זו באופן קבוע מאפשרת קיום מצב בריאותי תקני לתושבי המדינה ומאפשרת לנו ליהנות ממי השתייה שלנו ללא כל חשש

כיצד מתבצעות בדיקות המז"ח ומי מוסמך עליהן?

התקנת מז"ח ובדיקתו נעשית ע"י בודק מז"ח מוסמך אשר קיבל את ההדרכה וההכשרה המתאימה ומוכר על ידי משרד הבריאות. על פי החוק, על הבודק מז"ח להגיע פעם בשנה על מנת לבצע בדיקת מז"ח, אשר את תוצאותיה יעביר בעל העסק או המפעל את הרשות המוסמכת. בנוסף, מוטל על בעל העסק\המפעל לנהל פנקס בדיקות מז"ח עם תאריכי הבדיקות שנערכו למתקין המז"ח עם פירוט על תוצאותיהן ושמו וחתימתו של הבודק מז"ח המוסמך.

בדיקות תקופתיות

התקנת של מז"ח וביצוע הבדיקות התקופתיות מומלץ לקיים אל מול חברה מקצועית שמעסיקה בודקי מז"ח מקצועיים בעלי ניסיון רב בתחום. בנוסף, חברה מקצועית בעלת שם מוכר מספקת את שירותיה תוך שימוש במוצרים איכותיים אשר מבטיחים את משך פעילות המתקנים לאורך זמן, ובכך חוסכת כאבי ראש של החלפת מתקן זול אשר עשוי לתפקד לפרק זמן קצר. בכך, השכרת חברה מקצועית תשמור על תקינות המתקן לאורך זמן ומניעת בעיות משפטיות אל מול הרשויות המוסמכות.